Com es determina el cost per unitat

Comprendre el cost de cada unitat que produïu és essencial per garantir que el vostre negoci segueixi sent rendible. Per calcular el cost per unitat, afegiu tots els vostres costos fixos i tots els costos variables junts i, a continuació, dividiu-ho per la quantitat total d'unitats que vau produir durant aquest període de temps. Si teniu una comprensió ferma d’aquests costos, podeu determinar amb més precisió els vostres requisits mínims de producció, la quantitat d’admissió que heu d’afegir a cada unitat i quins tipus de descomptes per volum podeu oferir als vostres clients més importants.

Consell

Un cost unitari és la despesa total invertida per produir una unitat individual de béns o serveis. Això es determina afegint costos fixos amb costos variables de producció o prestació de serveis. Normalment és més senzill calcular el cost de la producció total per tirada o període de temps i després dividir la quantitat pel nombre d'unitats produïdes.

Què és un cost fix?

Els costos fixos representen despeses que es mantenen constants sense importar quantes unitats produïu. El lloguer d’un edifici, per exemple, s’ha de pagar tant si produïu alguna cosa com si no i, per tant, és un cost fix. Els impostos sobre la propietat, les assegurances, els sistemes informàtics i altres despeses administratives també es poden considerar costos fixos, igual que els salaris del personal d’oficines que no participen en la producció i el cost de la despesa general. Per calcular el cost mensual de les compres d'equips, dividiu el cost de l'equip entre el cicle de vida estimat.

Què és un cost variable?

Els costos variables inclouen qualsevol despesa que augmenti o disminueixi proporcionalment a la quantitat de unitats que produïu. Alguns exemples d’aquests costos normalment inclouen els materials que utilitzeu per produir els vostres articles, la mà d’obra que s’inclou en aquests articles i l’embalatge. Si utilitzeu furgonetes de lloguer per lliurar articles, aquesta despesa també suposaria un cost variable. Una altra manera d’examinar els costos variables és que si deixés de produir cap producte, no hauria d’haver cap cost variable al full de càlcul.

Què passa si els costos no són totalment fixos o variables?

Alguns costos no són completament fixos ni variables. Un exemple d'això és l'electricitat. Una part d’una factura elèctrica sol ser una tarifa de servei amb el cost d’il·luminar i alimentar els equips d’oficina. Tanmateix, una altra part de la factura pot estar directament relacionada amb el temps de funcionament del vostre equip de producció. Per assegurar-vos que teniu una imatge clara del vostre cost per unitat, desgloseu els costos mixtos en els components fixos i variables.

Quina és la relació entre volum i cost?

Les empreses amb costos fixos elevats operen generalment de manera diferent que les empreses amb costos variables elevats. AccountingTools afirma que el cost per unitat hauria de disminuir a mesura que augmenti la producció de la unitat. Això es deu al fet que els costos fixos de producció es distribueixen en més unitats, cosa que també significa que el cost per unitat variarà en funció d'aquests factors.

Quan els costos fixos són elevats, necessiteu més volum per igualar-vos, però els vostres beneficis seran majors si continueu augmentant aquest volum. Si la vostra empresa depèn completament de costos variables, a part dels descomptes que podeu obtenir dels proveïdors, el vostre cost per unitat serà el mateix tant si produïu una unitat cada mes com 10.000.

La fórmula del cost unitari per determinar el cost per unitat és: (Costos fixos totals + Costos variables totals) ÷ Total d'unitats produïdes

Per exemple, XYZ Corp té $10,000 en costos fixos i $5,000 en costos variables per produir 1.000 ginys al gener. El cost per unitat seria $15 per unitat: 10.000 + 5.000 = 15.000 ÷ 1.000 = 15.

Si mirem aquest exemple de cost unitari d’una altra manera, suposem que XYZ Corp produeix 500 ginys per al febrer, la meitat del nombre del mes anterior. Encara tenen costos fixos de $10,000 i aquesta vegada sí $2,500 en costos variables. El cost seria $25 per unitat: 10.000 + 2.500 = 12.500 ÷ 500 = 25. Podeu veure com el volum reduït va reduir els costos variables, però els costos fixos van augmentar el cost global per unitat a la segona tirada.

Consell

Investopedia identifica el cost unitari com un punt d'equilibri perquè és el preu mínim al mercat que cobrirà els costos de producció. Si un bé surt al mercat i es ven, qualsevol import superior al cost per unitat es considerarà com a benefici.